x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

SLS ו-ALS - מה לא מספרים לנו?

תאריך: 09/06/2011 13:15

העשורים האחרונים הכניסו לחיינו שפע של מוצרי קוסמטיקה מגוונים, יעילים, ריחניים ומפנקים. כיום כל אחד ואחת יכולים לבחור את הסבון, השמפו ומשחת השיניים המתאימה להם ביותר, כאשר המבחר רק הולך וגדל ועימו גם היתרונות והיעילות של המוצרים. ואולם כדאי לעצור לרגע ולשאול את עצמנו האם ליעילות ולנוחות יש גם מחיר? ומי משלם אותו?

קריאה מדוקדקת של האותיות הקטנות ברשימת הרכיבים של מוצרי קוסמטיקה רבים - ביניהם מוצרי טיפוח שיער וטיפוח העור (ומדובר באמת באותיות קטנות מאוד, ולא במקרה) תגלה את הימצאותם של שני רכיבים שנויים במחלוקת עם מוניטין מפוקפקים למדי: ALS (אמוניום לאורט סולפאט) ו- SLS  (סודיום לאוריאל סולפאט).

הכימיקלים הללו מצויים בסבון, שמפו ומשחות שיניים והינם חומרים חזקים ביותר ומיוחסים להם נזקים בריאותיים משמעותיים.

SLS ו-ALS - תפקידים ונזקים

אז מה הם עושים במוצרי הקוסמטיקה שלנו ולמה רובנו לא מודעים לכך? SLS, החומר המסוכן מבין שני חומרי הניקוי הללו, הוא למעשה חומר ניקוי בעל עוצמה גבוהה במיוחד, וככזה הוא נועד במקור להסרת שמנים ולניקוי מנועים ומשטחים תעשייתיים גדולים.

נעשה בו שימוש במוסכים, בצבא ובשדות תעופה. הסיבה שהוא נמצא במוצרי קוסמטיקה היא יכולתו ליצור קצף רב - בסבון נוזלי, שמפו או משחת שיניים - ומכאן חשיבותו ליצרניות הקוסמטיקה.

ואולם ה-SLS עלול לגרום לגירויים חמורים של העור ובמקרים קשים אף לדלקות, למקרי נשירת שיער ולפגיעה בעיניים אצל ילדים. לקריאה על נשירת שיער אצל ילדים לחץ כאן.

גם אם החומר לא גורם לתופעות הקשות יותר (החומר גם חודר למחזור הדם ויכול להזיק ללב, לכבד, לריאות ולעיניים), הוא בכל מקרה אינו מיטיב עם העור והשיער.

ייתכן שהידרדרות כלשהי במצב העור או השיער נובעת מחשיפה ממושכת לחומר זה, מבלי שאנו מודעים לכך. החומר מייבש את זקיקי השיער והופך אותו לשביר ומפוצל ויכול לגרום לקשקשים ולהופעת סבוריאה בקרקפת.

ALS הוא החומר הפחות חריף מבין השניים, מכיוון שאינו חודר לעור ולמחזור הדם. ואולם מדובר גם כן בחומר ניקוי רב עוצמה המשמש בתעשייה ומוחדר למוצרי קוסמטיקה בשל התכונות המקציפות שלו ויכולתו לנקות במהירות וביעילות כל סוג של לכלוך. אף על פי שהוא פחות מסוכן, הוא עלול לגרום לגירויים בעור ובעיניים ולבעיות עור שונות.

מה האלטרנטיבה?

אז איך אפשר להבטיח ניקיון בריא, ללא סכנות בריאותיות אך מבלי להתפשר על האיכות? הדרך לצרכנות בריאה יותר מתחילה, כפי שציינו, באותיות הקטנות. תמיד, בכל רכישה של מוצר קוסמטי, יש לקרוא את רשימת הרכיבים ולהשתדל להימנע ממוצרים המכילים את שני הרכיבים הללו.

חשוב לשים לב לאופן שבו חברות הקוסמטיקה מסוות את היצאותם במוצרים. ה-SLS, לדוגמה, מופק משמן קוקוס, ולכן קל להתבלבל ולחשוב שמדובר ברכיב טבעי ולא מזיק.

בעוד שבעבר היה צורך להרחיק עד לחנויות טבע כדי לקנות בריא, מדפי החנויות מלאים כיום במוצרים טבעיים שאינם מכילים SLS , ALS ועוד שלל חומרים בעייתיים ומזיקים. הבעיה היא שבדרך כלל מדובר במוצרים יקרים יותר, ולכן נדרש יותר מאמץ באיתור החנויות הזולות והמבצעים שמאפשרים לקנות נכון מבלי להתרושש.

השלב הבא והאחרון הוא להתרגל מחדש למוצרי קוסמטיקה וניקיון אמיתיים, טבעיים - כאלה שלא יוצרים הרים של קצף בכל לחיצה קלה על הבקבוק ומצריכים לשפשף קצת יותר. בהתחלה זה יהיה קצת מוזר, כי התרגלנו כבר למוצרים הסינתטיים היעילים והמהירים, אבל כמו לכל דבר טוב - גם למוצרים טבעיים ובריאים קל להסתגל.

מידע נוסף בנושא בריאות השיער:

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
מהי סבוריאה בקרקפת? - כאן תוכלו לקרוא הסבר פשוט וקולח אודות סבוריאה - מהי סבוריאה בקרקפת, מדוע היא נגרמת ואיך לעצור אותה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור