x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

קשקשים: על תופעת הקשקשת והטיפול בה

תאריך: 09/06/2011 12:13

תופעת הקשקשת איננה נחשבת למחלה, וכמעט כל אדם יסבול במהלך חייו מהופעת קשקשים מעת לעת. לפעמים מדובר בתופעה שולית שאין צורך לטפל בה - היא נעלמת ללא טיפול, ואיננה גורמת כל נזק.

אולם כאשר התופעה היא כרונית, או חוזרת נושנת באופן תכוף, עולה צורך בטיפול. זאת, משום שמדובר בבעיה מטרידה מבחינה אסתטית אשר יכולה לגרום לחוסר נוחות רב, ובמקרים קשים אף לנשירת שיער. הטיפול השכיח לתופעה זו הנו שימוש בשמפו נגד קשקשים.

סוגי קשקשים

כדי להבין את הסיבה העיקרית והנפוצה ביותר לקשקשת יש להכיר את מלסזיה גלובוסה. לא, זה איננו שמה של  טניסאית אוקראינית, אלא זן של פטריית שמרים שחי בקרקפת.

הפטרייה הזו אחראית לקשקשים מהסוג הנפוץ והמטריד - אשר מלווה בגרד ובאדמומית בקרקפת.

תהליכי חילוף החומרים של הפטרייה גורמים להפרשת חומר שאצל הרגישים אליו, גורם להיווצרות תופעה דלקתית הגורמת לתחלופה לא תקינה של תאי הקרקפת. קשקשת מסוג זה היא כרונית על פי רוב, אולם קלה לטיפול.

הטיפול השמרני בתופעה הינו שימוש בשמפו נגד קשקשים. המייחד את סוגי השמפו הללו הנו תכולתו של חומר אנטי פטרייתי ששימוש קבוע בו יגרום לסילוקה של הפטרייה ואיזון עור הקרקפת. במקרים קלים, שמפו רגיל נגד קשקשים ייעשה את העבודה.

במקרים קשים יותר, בהם השמפו לא גורם לשיפור, הגרד הופך למציק במיוחד ומתחזקת הדלקת, יש צורך לפנות לרופא עור, שירשום מרשם לשמפו רפואי. יכול להיות שבבדיקת רופא מומחה לשיער וקרקפת, יתברר כי האדם סובל ממצב של סבוריאה בקרקפת או של פסוריאזיס.

 סוגי השמפו הרפואי מכילים חומרים פעילים אפקטיביים יותר לטיפול בקרקפת, אולם במקרה שמדובר בקשקשת חמורה, יש צורך להצטייד בסבלנות והתמדה - שיפור ניכר לעין ייראה רק לאחר מספר שימושים, וגם לאחר שהקשקשים נעלמו, יש להמשיך ולהשתמש בשמפו, על מנת שהבעיה לא תחזור.

סוג קשקשת נוסף הוא כזה הנגרם כתוצאה מקרקפת שומנית. עור קרקפת שמן הוא כזה המאופיין בהפרשות חלב ושומן גבוהות - ותהליך זה פוגם בתהליך חילוף התאים על העור. איזה סוג שיער יש לכם? בואו לבדוק.

על מנת לטפל בקשקשת מעין זו, יש קודם כל לתת מענה לבעיית השומניות בקרקפת- חפיפה תכופה היא הצעד החשוב ביותר. באותה מידה, יש גם להימנע מחפיפה מוגזמת, שעלולה לגרות את בלוטות החלב. כמו כן, יש להימנע משימוש בתכשירים שומניים לשיער סמוך לקרקפת.

קשקשת יכולה להיווצר כתוצאה מרגישויות נקודתיות - אנשים מסוימים רגישים, לדוגמא, לשמפו רגיל, המגרה את עור הקרקפת וגורם לה ליובש קיצוני, המתבטא בקילוף של העור ומביא לתופעה.

גם שהייה במיזוג אוויר לאורך זמן עלולה להביא ליובש ולקשקשים. במצבים כאלו חשוב להבין מה הגורם המביא להיווצרותם, תוך הליך פשוט של בדיקה עצמית.

שימוש נכון בשמפו נגד קשקשים

כעולה מהאמור לעיל, לא תמיד שמפו נגד קשקשים הוא התשובה. לעיתים חפיפה תכופה יותר או מעבר לשמפו עדין יותר גם הם ייגרמו לקשקשים להיעלם.

אולם, אם הקשקשת ממנה אתם סובלים היא מזן הדורש שמפו נגד קשקשים, יש כמה דברים שיש לזכור לגביו - חומרים קוסמטיים מהמשפחה הזו מכילים חומר אנטי פטרייתי.

שימוש קבוע וממושך באותו סוג שמפו הופך את הפטרייה שעל עור הקרקפת לחסינה נגדו. לכן, אופן הטיפול אידיאלי הוא כזה המשלב בין סוגי שמפו שונים - השתמשו, למשל, שבועיים בשמפו אחד, ושבועיים בשמפו אחר, וחוזר חלילה.

למידע נוסף: טיפוח השיער, שיער בריא

האתר המקיף אודות נשירת שיער מאחל לכם גלישה נעימה ובריאה.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
מהי סבוריאה בקרקפת? - כאן תוכלו לקרוא הסבר פשוט וקולח אודות סבוריאה - מהי סבוריאה בקרקפת, מדוע היא נגרמת ואיך לעצור אותה.
פסוריאזיס ונשירת שיער - האתר המקיף אודות נשירת שיער - פסוריאזיס בקרקפת ובשאר הגוף - אודות המחלה והטיפול בה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור