x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

מהי סבוריאה בקרקפת?

תאריך: 09/06/2011 11:52

סבוריאה הינה מצב עורי של דלקת כרונית באזורים בעור בהם נמצאות בלוטות חֶלֶב. סבוריאה בלטינית = "זרימה של חלב". משמעות המחלה היא עודף שומניות בעור יחד עם ייצור מוגבר של קשקשים יבשים.

המחלה נפוצה ברוב האוכלוסייה  וגורמים לה סיבות שונות אשר בדרך כלל פועלות במשולב, כדוגמת: חום, לחות, זיהומים מזיהומים שונים וכמובן תורשה וגנטיקה. 

הסבוריאה עלולה להיות תופעה חוזרת ונשנית אשר יכולה להופיע בכל גיל, החל מינקות (ואז קוראים לה בשם  Cradle cap) ועד לגילאים מבוגרים. אם לא מטפלים בה היטב היא יכולה להוביל גם למצב התקרחות וכן נשירת שיער.

יש להבין כי אצל כל האנשים מתקיימת התחדשות של תאי העור ואי לכך נשירה של תאי עור מתים היא בהחלט תהליך נורמאלי. יחד עם זאת ובמצבים מסוימים, נשירתה הטבעית של השכבה החיצונית של העור עלולה להחמיר ולהיהפך לקשקשת.

אולם יש להבחין כי קשקשת איננה תופעה אשר מקורה דווקא ביובש, אלא מתרחשת לרוב בקרב בעלי שיער שמן. איזה סוג שיער יש לכם? 

במצבים בהם מתרחשת הפרשה מוגברת של שומן בעור הקרקפת מתפתח גירוד המהווה קשקשת חמורה לה קוראים בשם סבוריאה של הקרקפת.

סבוריאה - גם אצל תינוקות

דווקא אצל תינוקות קשקשת בשיער שכיחה מאד והיא נגרמת כתוצאה מהורמונים העוברים מהאם אל תינוקה בעת הלידה. הקשקשת הנ"ל פוסקת לגמרי ברוב המקרים לאחר שנה או שנתיים.

אצל מבוגרים, לעומת זאת, חשוב לטפל בבעיה במהירות הואיל ואם לא עושים כן קיים חשש חמור לנזק לעור הקרקפת ולמנגנוני הייצור והצמיחה של השיער.

מדוע יש לכם סבוריאה?

הגורמים העיקריים להיווצרותה של סבוריאה:

- לחץ ומתח
- רגישות לקור
- חוסרים תזונתיים
- אלרגיות שונות
- ליקויים במערכת החיסונית
- שינויים הורמונאליים
- גנטיקה 

מקום התזונה

באשר לתזונה, מומלץ להרבות בצריכת מזונות עשירים בויטמיני B ובחומצות שומן המומלצות לגוף (כדוגמת אומגה 3) ולא לאכול מזון מעובד. כמו כן רצוי להוסיף יוגורט לתפריט היומי. יש להימנע ככל האפשר מצריכה של דברי מזון מטוגנים, סוכר לבן, שוקולד וקמח לבן.

בנוסף לכך ניתן להיעזר בשמני בסיס כדוגמת שמן זית, שקדים, שומשום או נבט החיטה ובשמנים אתרים כגון: עץ התה, ברוש, ברגמוט, קמומיל, מרווה, רוזמרין או ערער. כמו כן, חשוב לא לגרד את העור הנגוע ולא לעשות שימוש בצבעי שיער.

חשוב לזכור כי הקפדה יתרה על היגיינה חיונית להתמודדות עם המחלה. גם בשל כך יש להימנע, כאמור, ככל האפשר מלגרד את האזורים הנגועים שכן הגרד מביא להחרפת התופעה. 

כיצד מטפלים?

אצל מבוגרים ייעשה הטיפול על ידי טיפוח עמוק של שורשי השיער המצויים במצב של סבוריאה בעזרת היגיינה וניקוי יסודי של השכבות העמוקות של עור הקרקפת. הרעיון הוא לא להזניח את המצב הבעייתי מכיוון שהוא יכול להחמיר כפי שצוין מעלה, בנוסף לבעיה האסתטית. הטיפול מתחיל באבחון קליני מקיף של זקיקי השערה, היכרות עם מחזור חיי השערה, וממשיך בהתאמת טיפול פרטני לכל לקוח.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
פסוריאזיס ונשירת שיער - האתר המקיף אודות נשירת שיער - פסוריאזיס בקרקפת ובשאר הגוף - אודות המחלה והטיפול בה.
שיער לבן בגיל צעיר - שיער לבן בגיל צעיר - אודות התופעה והסברים חשובים
ליחצו כאן להוספת תגובה
1. ibngtcyqqm
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?
סגור
הוסף תגובה

ghbmhoyosq 19/03/2021 07:45
סגורסגור