x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

נשירת שיער אצל ילדים

תאריך: 09/06/2011 11:44

מבוגרים רבים מכירים את הבעיה של נשירת שיער, כתוצאה מחוסר איזון תזונתי, הורמונלי או נפשי. אבל מה שרבים לא יודעים הוא שהבעיה שכיחה למדי גם בקרב ילדים, ויש לה סיבות רבות ומגוונות - החל בבעיות עור, דרך היחלשות של השיער כתוצאה ממתיחה מוגזמת, וכלה במתח נפשי, מצוקה וטראומה.

גורמים גופניים לנשירת שיער בקרב ילדים

ישנם חמישה גורמים פיזיים עיקריים לנשירת שיער אצל ילדים, כאשר השכיחה ביותר ביניהם היא פטרייה. מדובר בבעיה מדבקת ונפוצה, אך היא גם קלה לטיפול ועוברת במהירות יחסית. הפטרייה, הקרויה טינאה קפיטיס, פוגעת בזקיק השערה וכתוצאה מכך גורמת לקרחות ועשויה לעתים גם לגרום לנשירת שיער הגבות והריסים.

הדרך לאבחן את הימצאותה של הפטרייה היא באמצעות בדיקה מקרוסקופית של דגימה מהשיער, והטיפול בה מסתכם ברוב המקרים בשימוש בשמפו רפואי מיוחד. במקרים קיצוניים בלבד יהיה צורך בטיפול תרופתי.

בעיה רפואית אחרת הגורמת לנשירת שיער היא אלופסיה אראטה, מחלת חיסון-עצמי (אוטו-אימונית) בה הגוף מייצר נוגדנים התוקפים אותו, ובמקרה זה - את השיער. כתוצאה מכך השיער נחלש מאוד ונוצרות קרחות עגולות.

הרקע למחלה, שאינה מדבקת, עשוי להיות תורשתי, כאשר הגורמים להתפרצותה הם בדרך כלל נפשיים. הטיפול בבעיה נעשה בעזרת משחות וזריקות קורטיזון, כאשר לעתים קרובות השיער חוזר לעצמו אף ללא טיפול תרופתי

נוסף על אלה, נוטים ילדים לסבול מנשירת שיער עקב חולי ממושך שאינו קשור ישירות לשערות אך גורם להיחלשות הגוף, למתח נפשי, איבוד משקל ומחסור בוויטמינים ובברזל. במקרים כאלה כל שנחוץ הוא התאוששות פיזית, מנוחה, תזונה עשירה ומאוזנת ולעתים תוספת ויטמינים וברזל לפי הצורך. 

גורם רביעי לנשירת שיער אצל ילדים הוא היחלשות השערה כתוצאה ממתיחה, משיכה ותלישה. בעיה זו שכיחה בקרב ילדות האוספות את שערן ומותחות אותו בחוזקה לאורך שעות רבות, וגם בקרב ילדים קטנים הנוטים למשוך זה לזה בשיער.

בשני המקרים כל שנדרש כדי להתגבר על נשירה או נסיגה של קו השיער כתוצאה מכך הוא יחס ידידותי ועדין יותר לשערות. קיראו על טיפוח השיער.

מקרה אחרון הינו הופעתה של סבוריאה בקרקפת, אשר חוסמת את האויר מנשימה חופשית.

בכל מקרה של נשירת שיער אצל ילדים, יש לפנות לרופא כדי לשלול גורמים פיזיולוגיים. למידע נוסף קיראו אודות: גורמים לנשירת שיער.  

גורמים נפשיים לנשירה אצל ילדים

עם זאת, נמצא במחקרים רבים כי מתח נפשי הוא גורם מרכזי לנשירת שיער אצל ילדים, בין אם מדובר בלחץ פסיכולוגי תמידי המשפיע על צמיחת השיער ובריאותו ובין אם מדובר במצב קיצוני שגורם לנשירה פתאומית.

ניתן לחלק את התופעה לשתיים עיקריות: נשירה כתוצאה ממתח או טראומה, ותלישת שיער בניסיון לאותת על המצוקה הנפשית הקשה ולבקש עזרה.

ילדים שנתונים ללחץ נפשי רב - כתוצאה ממתח בבית, התעמרות בבית הספר, סביבה אלימה או מאיימת - עשויים לסבול משיער לא בריא וחלש, נשירה מוגברת וקרחות בקרקפת.

מעבר לזה, ילדים עשויים לתלוש לעצמם את השיער כתוצאה ממתח קיצוני ומצוקה, הנובעים במקרים רבים מאלימות, התעללות מינית או הפרעה נפשית קשה.

במקרים כאלה נדרשת עירנות רבה והתבוננות בילד ובהתנהגותו. יש לפנות לאנשי מקצוע - יועצים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים - כדי לברר מהם שורשי הפגיעה ולסייע לילד להחלים ממנה.

לעתים תלישה או נשירה של שיער הן סימפטום נוסף לרבים אחרים שניתן לאתר ולזהות, ולכן התייעצות עם פסיכולוג מומלצת ביותר.

גם במקרה של אבחון בעיה רפואית הגורמת לנשירת שיער אצל הילד, מומלץ לנסות ולברר לעומק מהו מצבו הנפשי, שכן בעיות רפואיות מסוג זה, כאמור, נובעות במקרים רבים ממתח נפשי רב.

לפניך כתבות נוספות שיעניינו אותך:

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
נשירת שיער לאחר לידה - האתר המקיף אודות נשירת שיער. קיראו על התופעה של נשירת שיער אחרי לידה - מדוע היא מתרחשת וכיצד להתמודד...
מהי סבוריאה בקרקפת? - כאן תוכלו לקרוא הסבר פשוט וקולח אודות סבוריאה - מהי סבוריאה בקרקפת, מדוע היא נגרמת ואיך לעצור אותה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
1. ברזל
אני תמיד לקחתי ברזל, גם בשביל נשירת שיער. האם אני צריכה לדאוג לברזל לתינוק?
סגור
הוסף תגובה

נעמי 27/01/2017 02:29
סגורסגור