x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

נשירת שיער אצל גברים – כל המידע

תאריך: 09/06/2011 11:38

נשירת שיער היא דבר לא נעים לכל הדעות. אף אחד לא אוהב לראות שקו השיער שלו נסוג, או שהשיער שלו מתחיל להיראות דליל וחלש, אך למרות חוסר החיבה המוחלט לדבר, נשירת שיער היא תופעה בלתי נמנעת המלווה את רוב הגברים עד הגיעם לגיל 60.

מהי נשירת שיער אצל גברים?

נשירת שיער נגרמת כתוצאה מהפיכתו של ההורמון הגברי (טסטוסטרון) לחלבון DHT על ידי התרכבות שלו עם האנזים 5 אלפא רידוקטאז המצוי בשיער. לאחר היוצרותו, הDHT נקלט בשורשי השיער וממתין שם לתגובות כימיות אחרות.

המערכת החיסונית של הגוף המזהה את הDHT הנקלט בשורשי השיערה, מזהה אותה בטעות כגורם זר ובלתי נחוץ בחוץ, ונלחם בה עד לפירוקה. תהליך התנגדות טבעי זה הינו תהליך גנטי פשוט המתרחש אצל רוב הגברים, ואצל חלק מהנשים.

סיבות לנשירת שיער גברית

הסיבה הראשונה והנפוצה ביותר היא תורשתית. אבות בעלי נטיה להקרחה יורישו את הנטיה הזאת לבניהם, והם לבניהם וכך הלאה וכך הלאה. לעתים התקרחות עשויה לקפוץ דור כתוצאה משילוב של גנים רצסיסיביים (נסגניים).

מתוך מגוון גורמים לנשירת שיער, ניתן למנות גם לחץ נפשי כאחד מהם. גברים העוסקים במשרות מלחיצות, מסוכנות או בעלות חשיבות הרת גורל כגון חיילים, אנשי ביטחון, מנהלים של חברות גדולות ואף רופאים, נתונים להתקרחות מאסיבית יותר מגברים שלא סובלים מלחץ נפשי מוגבר.

לעתים ניתן לראות גברים צעירים בשנות העשרים לחייהם מתחילים להתקרח כתוצאה מתקופה לחוצה ביותר בחייהם.

בחלק מהמקרים, התקרחות נובעת כתוצאה מהתפרצות מחלה הפוגעת במערכת החיסונית של הגוף המזהה שורשי שיער כגופים זרים שיש לנטרלם, או מחלה הפוגעת בהורמוני הטסטוסטרון והופכת אותם לDHT בקצב מוגבר. כמו כן, ישנן מחלות עור כגון סבוריאה העשויות לגרום לנשירת שיער.

קרחת ופדחת

השימוש הנפוץ לאבדן שיער בשפה העברית הוא במילה קרחת, אך השפה שלנו עשירה היא ומבדילה בין אזורי ההתקרחות הראשיים ומעניקה מילה נפרדת לכל אחד מהם.

הקרחת מיוחסת להתקרחות המתחילה באזור קודקוד הראש, ומתפשטת בצורה מעגלית עם כיוון צמיחת השיער, מהקודקוד והלאה. הפדחת מיוחסת לקרחת המתחילה באזור הקדמי של הראש, ולקו שיער נסוג.

אין הבדל מהותי בין התקרחות והתפדחות, מלבד העובדה שגברים נוטים לשניהם, ואילו נשים נוטות לקרחת בלבד, ללא נסיגה של קו השיער.

גבר יכול להתחיל לאבד את שיערו הן מהקודקוד, הן מהמצח, והן מקווי הרקות (המפרצים) במידה שווה, בהתאם לגנים שירש מאביו.

טיפולים לנשירת שיער בקרב גברים

לרוב הטיפולים המוצעים בשוק הוא טיפול תרופתי המחזיר את תקינותו של שורש השיערה, וגורם לצמיחה מחודשת של השיער.

בשנים האחרונות הפתרונות המוצעים בשוק לטיפול בהתקרחות השתכללו מאוד ומביאים עמם תוצאות מובהקות ויעילות בזמן קצר יחסית.

תופעת ההתקרחות מוכרת בקרב רופאי העור השונים, ועל מנת לקבל טיפול הולם בתופעה זו יש לקבוע פגישה אצל רופא העור המטפל, ולקב ממנו את המרשם המתאים ביותר לסוג העור, ולסיבת ההתקרחות המאובחנים על ידו.

חשבתם שרק גברים סולבלים מזה? טעיתם. קיראו על המקבילה הנשית: נשירת שיער אצל נשים.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
פסוריאזיס ונשירת שיער - האתר המקיף אודות נשירת שיער - פסוריאזיס בקרקפת ובשאר הגוף - אודות המחלה והטיפול בה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור