x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

בדיקה גנטית לחיזוי התקרחות

תאריך: 07/06/2011 13:28

מרבית הגברים חווים נשירת שיער בשלב כלשהו בחייהם. יש שמתחילים להקריח עוד בשנות העשרים המוקדמות, ויש שזוכים להתהלך עם רעמה מפוארת עד גילאי ארבעים וחמישים. אבל אצל הרוב הגדול תתקיים נסיגה בקו השיער, בין אם דרמטית ובין אם מינורית יחסית.

איזה סוג שיער יש לך?

הבעיה אינה נחלתם של גברים בלבד. גם נשים עשויות לחוות נשירת שיער, בדרך כלל בגילאים מתקדמים יותר, כאשר אצלן מדובר על-פי רוב בתופעת לוואי של שינויים הורמונליים המתרחשים עם הגיל. הסיבות, מאפייני הבעיה והטיפול בה שונים בין גברים לנשים.

התקרחות
בקרב גברים תתחיל בדרך כלל במפרצים או במעלה המצח, כאשר סימנים ראשונים לה נראים על הכרית בבוקר או על המסרק.

איך אדע אם אני עומד להקריח?

הגורם להתקרחות הוא שילוב בין גנטיקה לתהליכים הורמונליים העוברים על הגוף. ככלל, אם יש קרחים במשפחה – ולא משנה אם מצד האב או האם – זוהי אינדיקציה טובה למדי לכך שקיים סיכוי להתקרחות. ואולם הנטיה התורשתית אינה אמצעי חיזוי מושלם, שכן התקרחות יכולה לדלג על דור וההרכב הגנטי אינו ידוע ללא בדיקות פרטניות. נשמע לכם כמו מיתוס? קיראו מיתוסים על נשירת שיער.

מכיוון שכך, עומלים מדענים לפתח בדיקה גנטית שתאפשר לאתר בדיוק את הנתונים הגנטיים המהווים מדד לחיזוי התקרחות – על מנת להקדים תרופה למכה ולמנוע את הופעת הקרחת. זאת מאחר שעצירת התקרחות לאחר שהחלה וצמיחה מחדש של שערות שנשרו הן מאוד קשות להשגה. לעומת זאת, מניעה או הקלה של התהליך ההורמונלי הגורם לנשירת השערות הינן מטרות בנות השגה.

הישג משמעותי נרשם באחרונה כאשר מדענים בבריטניה הצליחו לפתח בדיקה גנטית מהפכנית המאפשרת לזהות גנים מסוימים שככל הנראה גורמים להתקרחות אחרי גיל ארבעים. הבדיקה מאתרת שתי צורות של גנים, אשר השילוב ביניהן, כך מצאו המדענים, מגדיל משמעותית את הסיכוי של נשאיהן להתקרח בגיל מבוגר. רוצים עוד? קיראו אודות גורמים לנשירת שיער

כך, גבר צעיר שיבצע את הבדיקה יוכל לקבל, ברמת ודאות גבוהה למדי, אינפורמציה לגבי סיכוייו לאבד את שערו בעתיד ולנקוט אמצעי מניעה מבעוד מועד כדי להאט ואף למנוע את התהליך. על אף שכיום עדיין לא נמצא הטיפול האולטימטיבי שמבטיח מניעה של נשירת שיער בגיל מבוגר, הנחת העבודה היא כי פריצת הדרך של החוקרים הבריטים – שזיהו את הגנים הספציפיים הגורמים הלתקרחות – תוביל בעתיד הקרוב לפיתוח טיפולים יעילים למניעת אובדן השיער.

מה אפשר לעשות למניעה?

כאמור, חיזוי ההתקרחות אינו מהווה ערובה למניעה מוצלחת שלה, אך בהחלט מגדיל את הסיכוי לצמצם את היקף התופעה. בכל מקרה, אבחון מוקדם מאפשר להתחיל בגיל צעיר את השימוש בתכשירים ובטיפולים למניעת נשירה, וכך לשמור על השערות לאורך זמן ממושך יותר ולעכב את היווצרות הנזק שנגרם להן עם השנים. כיום, הטיפול בנשירה מתחיל כמעט תמיד לאחר שכבר החלה, ולכן יעילותו מוגבלת בדרך כלל.

מכיוון שתפקידן העיקרי של התרופות נגד התקרחות הקיימות כיום בשוק הוא לשמר את המצב הקיים של עור הקרקפת – ככל שמתחילים להשתמש בהן יותר מוקדם, כך התועלת שתצמח מהן תגדל. ולחילופין – צעירים רבים החוששים מהתקרחות בשל רקע משפחתי, יכולים להימנע משימוש ממושך ויקר בתכשירים שאולי אינם זקוקים להם כלל אם יגלו כי אינם נשאים של הגנים המועדים.

למידע נוסף, כדאי לקרוא אודות:

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
פסוריאזיס ונשירת שיער - האתר המקיף אודות נשירת שיער - פסוריאזיס בקרקפת ובשאר הגוף - אודות המחלה והטיפול בה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור